Mielenterveyskuntoutujien kodit

Voit etsiä kotia sijainnin mukaan tai kodin nimellä.

Hakutuloksia: 63 kpl

Kodin sijainti

Messukentänkatu 11
20210 Turku

Yksikön johtaja
Ville Vesalainen 
p. 050 408 6742 

ville.vesalainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pussilantie 32
07600 Myrskylä

Yksikön johtaja
Kaarina Lücke
p. 040 630 2991

kaarina.lucke@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Louhelantie 10
01600 Vantaa

Yksikön johtaja
Niina Nieminen
p. 040 628 7984

niina.nieminen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Hannuntie 6
02360 Espoo

Yksikön johtaja 
Lauri Leppälä
p. 050 3271003

lauri.leppala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Sahatie 4
01300 Vantaa

Yksikön johtaja
Sari Ritola
p. 020 754 4582

sari.ritola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Mäntyhovintie 2
62370 Kauhava

Yksikön johtaja 
Päivi Luoma
p. 040 675 3782

paivi.luoma@mehilainen.fi

Ykköskoti Henrik

Avataan syyskuussa 2019

Kodin sijainti

Konalantie 6-8
00370 Helsinki

Yksikön johtaja
Harri Mänttäri
p. 040 484 5186

harri.manttari@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Korholantie 5
77700 Rautalampi

Yksikön johtaja
Anu Postari
p. 050 550 0716

anu.postari@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Männiköntie 24
03400 Vihti

Yksikön johtaja
Esa Auvinen
p. 050 356 6517

esa.auvinen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Hirvisuontie 2
02810 Espoo

Yksikön johtaja  
Tommi Lujanen  
p. 050 578 1485

tommi.lujanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sajatie 430
12630 Sajaniemi
Loppi

Yksikön johtaja
Anneli Lappavirta
p. 050 591 6720

anneli.lappavirta@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Kurikkaniementie 11
88900 Kuhmo

Yksikön johtaja
Riitta Junkkarinen
p. 044 524 0314

riitta.junkkarinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Taanontie 4A
82140 Kiihtelysvaara

Yksikön johtaja 
Tarja Jumppanen  
p. 050 322 9353

Kodin sijainti

Keskiyöntie 6
00750 Helsinki

Yksikön johtaja 
Karri Olli 
p. 020 754 4562

karri.olli@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Yhdystie 2
19650 Joutsa

Yksikön johtaja
Riitta Matilainen
p. 040 6691576

riitta.matilainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Sahatie 4
01300 Vantaa

Yksikön johtaja
Sari Ritola
p. 020 754 4582

sari.ritola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Katsastajankatu 16
15800 Lahti

Yksikön johtaja
Katja Pärssinen
p. 040 736 7625

katja.parssinen@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Lahelantie 11
04300 Tuusula

Palveluasunnot
Ulpukankuja 1 H 26-29
04300 Tuusula

Yksikön johtaja 
Heli Lapakko 
p. 040 771 5166

heli.lapakko@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Levysepänkatu 12
23500 Uusikaupunki

Yksikön johtaja 
Sonja From
p. 040 673 2688

sonja.from@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Louhelantie 10
01600 Vantaa

Yksikön johtaja
Mira Lehtola
p. 050 598 6902

mira.lehtola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sammalojantie 2
90900 Kiiminki

Yksikön johtaja
Johanna Riekki
p. 0400 293 478

johanna.riekki@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Asemakatu 3
85800 Haapajärvi

Yksikön johtaja
Minna Arola
p. 040 151 0978

minna.arola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koppelokuja 18
88900 Kuhmo

Yksikön johtaja
Riitta Junkkarinen
p. 044 524 0314

riitta.junkkarinen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Väinöläntie 8
32700 Huittinen

Yksikön johtaja
Mari Haavisto
p. 044 315 8358

mari.haavisto@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kuivannontie 653
16280 Kuivanto

Yksikön johtaja
Tuija Roponen
p. 040 777 2358.

tuija.roponen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Keskustie 14
12100 Oitti

Yksikön johtaja
Anneli Lappavirta
p. 050 591 6720

anneli.lappavirta@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Juontotie 7 C- talo
70150 Kuopio

Yksikön johtaja
Mikko Uuksulainen
p. 040 356 8581 

mikko.uuksulainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Hykköntie 8
38300 Sastamala

Yksikön johtaja
Päivi Krannila-Lähde
p. 050 566 1533

paivi.krannila-lahde@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lappee
Korpisuonkatu 6
53850 Lappeenranta

Sateenkaari, Saimaa, Taipale
Kirjamoinkaari 50B 3B, 50B 3A, 50B 3C
54915 Saimaanharju

Yksikön johtaja
Tuija Saarenniemi 
p. 040 545 8029 

tuija.saarenniemi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Leijunkatu 2-4 A
21220 Raisio

Yksikön johtaja
Anne-Mari Ahlfors
p. 050 432 3697

anne-mari.ahlfors@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Pääjärventie 310
16900 Lammi

Yksikön johtaja
Vesa Lappalainen 
p. 040 4154 249

vesa.lappalainen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Rykmentintie, rakennus 45
04300 Tuusula

Yksikön johtaja
Päivi Pajunen
p. 040 647 6677 

paivi.pajunen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kupittaankatu 146
20810 Turku

Yksikön  johtaja
Annika Pietilä
p. 040 144 7141

annika.pietila@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanhatie 2
54100 Joutseno

Yksikön johtaja
Mervi Pekki
p. 040 1935 234 

mervi.pekki@mehilainen.fi 

Kodin sijainti

Kaukastentie 118
05510 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Stina Helenius
p. 040 536 9229

stina.helenius@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koti 1.
Turuntie 690 B
02880 Veikkola

Koti 2. (Nuoret aikuiset)
Turuntie 692
02880 Veikkola

Yksikön johtaja 
Tommi Lujanen  
p. 050 578 1485

tommi.lujanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Hopomintie 461
07880 Loviisa

Yksikön johtaja
Kaarina Lücke
p.  040 630 2991

kaarina.lucke@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Naavatie 4
90650 Oulu

Yksikön johtaja
Katja Pesonen
p. 050 308 0192

katja.pesonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kyminkatu 13
45700 Kouvola

Yksikön johtaja
Kaarina Paronen
p. 040 092 8185

kaarina.paronen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Korkeemäenkatu 7
37100 Nokia

Yksikön johtaja
Heli von Bell
p. 040 356 0852 

heli.vonbell@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Nummentie 1
45200 Kouvola

Yksikön johtaja
Kaarina Paronen
p. 0400 928 185

kaarina.paronen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Olkkalankuja 17
03400 Vihti

Yksikönjohtaja
Esa Auvinen
p. 050 356 6517

esa.auvinen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Pielisentie 7
81700 Lieksa

Yksikön johtaja
Marjo Vallius-Hyttinen
p. 040 556 0172

marjo.vallius-hyttinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lusintie 571
19210 Lusi

Yksikön johtaja
Katja Pärssinen
p. 040 736 7625

katja.parssinen@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Kirjokallionkatu 1
21220 Raisio

Yksikön johtaja
Mikko Suomi
p. 040 551 2946

mikko.suomi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Erkylänkatu 4
05820 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Stina Helenius
p. 040 536 9229

stina.helenius@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Savikontie 18
82500 Kitee

Yksikön Johtaja
Anne Haapala 
p. 040 083 8726

anne.haapala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koti 1.
Merivirta 5B
02320 Espoo

Koti 2.
Kurtinmäentie 12A
02780 Espoo

Yksikön johtaja  
Lauri Leppälä
p. 050 3271003

lauri.leppala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pelloskuja 7
41340 Laukaa

Yksikön johtaja
Anne Nurro
p. 040 481 9542

anne.nurro@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Jauholahdentie 13
77800 Suonenjoki

Yksikön johtaja 
Anu Postari 
p. 050 550 0716 

anu.postari@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Paippistentie 3
04480 Mäntsälä

Yksikön johtaja
Stina Helenius
p. 040 536 9229 

stina.helenius@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Salmenkatu 6
23500 Uusikaupunki

Yksikön johtaja 
Taru Joutsa-Huutola
p. 050 596 5926

taru.joutsa-huutola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Osmonkatu 11
87100 Kajaani

Yksikön johtaja
Heli Heikkinen
p. 040 556 4827

heli.heikkinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Rautatienkatu 18
47400 Kausala

Yksikön johtaja
Kaarina Paronen
p. 0400 928 185

kaarina.paronen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaakonsiipi 1B
40340 Jyväskylä

Yksikön johtaja
Johanna Ojala
p. 050 359 5045

johanna.ojala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaakonsiipi 1B
40430 Jyväskylä

Yksikön johtaja
Johanna Ojala
p. 050 359 5045

johanna.ojala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Louhelantie 10
01600 Vantaa

Yksikön johtaja
Niina Nieminen
p. 040 628 7984

niina.nieminen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Virastotie 1
41230 Uurainen

Yksikön johtaja
Anne Nurro
p. 040 481 9542

anne.nurro@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Raisionkaari 50
21200 Raisio

Yksikön johtaja
Mikko Suomi
p. 040 551 2946

mikko.suomi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Mansikkapolku 1
13250 Hämeenlinna

Yksikön johtaja
Jaana Kukko
p. 040 625 7097

 jaana.kukko@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Vuorikatu 16-18
70100 Kuopio

Yksikön johtaja
Mikko Uuksulainen
p. 040 356 8581

mikko.uuksulainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Korvenaho 102
86360 Ilveskorpi

Yksikön johtaja
Sirpa Honkimaa
p. 040 515 3771

sirpa.honkimaa@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Mansikkapolku 3
13250 Hämeenlinna

Yksikön johtaja
Jaana Kukko
p. 040 625 7097

 jaana.kukko@mehilainen.fi





Etkö löytänyt hakemaasi?


LÄHETÄ LISÄTIETOPYYNTÖ:
YHTEYDENOTTO >
Kysy meiltä mielenterveyskuntoutujien asumispalveluista:
020 581 3500